Унікальний для нашого регіону когерентний томограф на базі обласної клінічної лікарні допомагає запоріжцям позбавлятись макулярної дегенерації сітківки ока

Про небезпеку вікової макулярної дегенерації, її діагностику та лікування напередодні Всесвітнього дня офтальмолога суспільству нагадали фахівці центру мікрохірургії ока Запорізької обласної лікарні.

Що потрібно знати про ВМД: причини і симптоми?

ВМД (макулярна дегенерація) - це захворювання сітківки ока, тієї частини, яка забезпечує високий центральний зір - макули. Макулярна область складається з безлічі мікроскопічних клітин і є найбільш чутливою частиною сітківки, що розташована в задньому полюсі ока. В основі захворювання лежить руйнування пігментного шару тканин сітківки під дією різних джерел невидимого ультрафіолетового спектра (в т.ч. випромінювання від монітора комп'ютера, гаджетів). Завдання сітківки перетворювати світло в електричні сигнали і передавати їх в мозок людини через оптичний нерв. Мозок, в свою чергу «розшифровує» ці сигнали і перетворює їх в картинки, які ми бачимо. Якщо макула пошкоджена, ми бачимо ці картинки розпливчасто, спотворено.

Вікової макулярної дегенерації піддаються пацієнти старше 50-ти років, хоча зустрічаються випадки і більш раннього розвитку хвороби. Її небезпека в тому, що розвивається патологія практично безсимптомно, і зір може не знижуватися роками. Рідше зустрічаються випадки швидкого прогресування ВМД, тоді людина стрімко втрачає зір на одному або обох очах. Ця хвороба поступово позбавляє пацієнта можливості повноцінного життя, адже людина перестає розрізняти обличчя близьких людей, вона повинна відмовитися від водіння машини, роботи з дрібними деталями, читання та інших улюблених занять.

Фактори ризику: випромінювання від комп'ютерів і гаджетів - основна причина раннього розвитку ВМД

З віком ризик розвитку макулярної дистрофії стрімко зростає, але існують і інші чинники, які можуть погіршити перебіг хвороби. У категорію людей, схильних до ВМД, потрапляють люди, робота яких пов'язана з комп'ютерами. Також не можна виключати і спадковість, наявність серцево-судинних захворювань, надлишкову масу тіла пацієнтів і роботу з інтенсивними джерелами світла. Офтальмологи звертають увагу на те, що величезне значення в запобіганні ВМД має правильний спосіб життя. У це поняття входять:

• Відмова від тривалого проведення часу перед комп'ютерами, різними гаджетами;

• Правильний «відпочинок» очей, адже пігменти сітківки можуть відновлюватися тільки в повній темряві;

• Відмова від куріння;

• Фізична культура;

• Підтримка в нормі артеріального тиску і холестерину в крові;

• Здорова і збалансована дієта.

Для діагностики макулодистрофії в ЗОКЛ застосовують унікальний томограф, яких всього два в Україні

Для підтвердження діагнозу «ВМД» пацієнту необхідно пройти ретельну діагностику: перевірку гостроти зору, огляд сітківки ока з розширеною зіницею, перевірку за допомогою сітки Амслера, оптичну когерентну томографію при необхідності. Останній вид обстежень з 2016 року доступний всім пацієнтам Центру мікрохірургії ока Запорізької обласної лікарні завдяки установці унікального для нашого регіону когерентного томографа Optovue. Він дозволяє абсолютно безболісно в режимі реального часу отримувати точне зображення будови сітківки ока з чіткою візуалізацією її змін, побачити і оцінити кровотоки сітківки.

Досвідчений офтальмолог може розрізнити початок цього захворювання ще до розвитку помітних змін в зорі пацієнтом. Тому так важливо регулярно проходити огляд у офтальмолога, особливо коли є приводи для занепокоєння.

За словами д.мед.н., професора, завідувача кафедри очних хвороб ЗМАПО, лікаря вищої категорії Центру мікрохірургії ока Ніни Луценко, для правильного вибору тактики лікування потрібно правильно диференціювати тип і стадію захворювання. «У цьому нам допомагають дослідження, проведені за допомогою унікального апарату - когерентного томографа Optovue. На їх основі пацієнту може бути запропоновано консервативне лікування, спостереження за патологією в динаміці або ж хірургічне лікування. Воно полягає в інтравітреальному введенні (шляхом уколу) препаратів, які поліпшують стан сітківки, знімають набряк. Введення препарату проводиться безпосередньо в порожнину ока - склоподібне тіло. Така терапія проводиться в умовах нашої операційної і абсолютно безпечна і безболісна для пацієнтів », - коментує фахівець.

Вікова макулярна дегенерація - не менш небезпечний ворог, ніж катаракта або глаукома. Якщо при неускладненій катаракті можливо повернути людині 100% зір, то при макулярній дистрофії, як і при глаукомі, таких показників при пізньому зверненні не добитися ніякими способами. Тому, зазначають лікарі, не варто займатися самолікуванням, адже можливо з кожною упущеною хвилиною зменшується ваша ймовірність дивитися на світ ясними і здоровими очима.

Дата публікації: 
11.11.2017