Облводоканал впроваджує інноваційну систему обліку води

Комунальне підприємство «Облводоканал» Запорізької обласної ради впровадило перший етап унікальної для України програми з обліку питної води. Встановлені на мережах, які експлуатує підприємство, прилади обліку з GSM-модемами дозволяють контролювати виробництво та транспортування питної води в режимі реального часу.

За інформацією технічного директора КП «Облводоканал» Артура Акопяна, за рахунок 1,6 млн. грн., виділених обласною радою, спеціальне обладнання – а це 36 лічильників – встановлено в Розівському, Куйбишевському, Таврійському цехах та на Західному груповому водоводі, який постачає воду у Бердянськ. Ці підрозділи є першими на підприємстві, де були встановлені прилади обліку, але інформація, яку вже отримує підприємство, дозволяє зробити висновки щодо об’єму подачі питної води, тиску та отриманням відповідної кількості питної води споживачами. Крім того, завдяки тому, що прилад обліку встановлено на магістральних водогонах, можливо виявити появу пориву. Все це відбувається у режимі реального часу.  

- Прилад обліку з GSM-модемом – це не просто лічильник води. Це – комплекс сучасного обладнання, який складається з декількох видів узгоджених між собою одиниць, а саме: ультразвуковий витратомір, датчик затоплення, датчик несанкціонованого доступу, прилад для передавання накопичених даних, датчик тиску, комплект кабелів, шафа. Плюс програмне забезпечення, яке розроблено за участі фахівців нашого підприємства, дозволяє в режимі on-line контролювати весь процес виробництва та транспортування і фактичні втрати води, - пояснив Артур Акопян.   

На минулій сесії депутатським корпусом виділено додаткове фінансування на продовження впровадження цієї програми. Зокрема, до кінця року Облводоканал планує через систему Prozorro закупити та встановити ще 100 одиниць приладів обліку нового покоління, які в режимі реального часу відслідковуватимуть, чи є на даній ділянці порив або витік води. Передбачається, що в головному офісі Облводоканалу запрацює пункт центрального диспетчера, який буде контролювати систему, керуючу приладами обліку, а накопичена база даних допоможе технічному персоналу виконувати роботу та приймати рішення, спрямовані на підвищення ефективності та зниження оперативних втрат підприємства.

- Ми спрямовуємо максимум зусиль на поліпшення роботи Облводоканалу. Як власники, ми підтримуємо інновації, які впроваджує підприємство, основне завдання якого - забезпечувати якісною питною водою запорожців, в першу чергу, жителів маловодного півдня Запорізької області: Приазов'я, Приморська, Бердянська, - зазначив перший заступник голови Запорізької обласної ради Єгор Семенков.

В рамках робочої поїздки перший заступник голови Запорізької обласної ради Єгор Семенков побував на очисних спорудах Василівського району, які обслуговують близько 18 тисяч жителів Василівки і Степногірська.

Як розповів генеральний директор КП «Облводоканал» Сергій Басанський, сьогодні проведена заміна старого енергоємного обладнання на більш сучасне. На зміну двом 30-річним турбоповітродувкам, які витрачали 130 та 160 кВт на годину роботи, встановлені дві роторні, високоефективні повітродувки з шафами автоматичного керування, які потребують разом 75 кВт на годину роботи - в минулому році Запорізька обласна рада виділила гроші на закупівлю двох одиниць такого обладнання. Витративши на них 1,8 млн. грн., Облводоканал сьогодні економить від 45 до 65% електроенергії, в залежності від об’єму прийнятих стоків від населення у різні пори року.

За найскромнішими підрахунками, за підсумками року підприємство зможе заощадити близько 1 млн. грн. на оплаті електричної енергії при вартості однієї повітродувки 900 тис. грн. І це тільки по цим очисним спорудам. У планах підприємства - обладнати подібними агрегатами очисні споруди у Дніпрорудному та у місті Вільнянськ.

- Запорізький Облводоканал - це практично 1000 км водопровідних мереж та 180 км каналізаційних мереж, застаріла система очисних споруд з повітродувками та насосами, які відпрацювали свій ресурс, ветхими трубами та запірною арматурою, фізично зношеною автотракторною технікою - і все це потребує оновлення та модернізації. Тільки в цьому році Запорізька обласна рада виділила підприємству 35 млн. грн. Ці кошти будуть спрямовані і на погашення заборгованості із заробітної плати, і на модернізацію обладнання. При цьому ми контролюємо, щоб кожне технологічне рішення відповідало вимогам часу, щоб оптимізація дозволяла підприємству покращувати сервіс і гарантувати жителям Запорізької області стабільну та цілодобову подачу якісної питної води, - наголосив перший заступник голови Запорізької обласної ради Єгор Семенков.

При цьому він підкреслив, що впровадження комплексних рішень дозволить зробити стрімкий ривок від потопаючого в боргах підприємства до інноваційної компанії.

- Ми поставили амбітну мету - зробити наш Облводоканал кращим в Україні. Тільки на останній сесії обласної ради було прийнято три рішення щодо розвитку підприємства. В тому числі, інвестиційна програма КП «Облводоканал», яка забезпечена фінансуванням на 100%. Адже для стабільної роботи потрібні технічні перетворення, а співробітникам - мотивація, - зазначив Єгор Семенков.

Відділ комунікацій Запорізької обласної ради

 

Дата публікації: 
10.04.2019